Locked History Actions

seminarium

Seminarium „Przetwarzanie języka naturalnego” 2020-21

Seminarium Zespołu Inżynierii LingwistycznejInstytucie Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk odbywa się nieregularnie, w poniedziałki, zwykle o godz. 10:15 w siedzibie IPI PAN (ul. Jana Kazimierza 5, Warszawa) i ma charakter otwarty. Poszczególne referaty ogłaszane są na Polskiej Liście Językoznawczej oraz na stronie Lingwistyka komputerowa na Facebooku. Wszystkie nagrania dostępne są na kanale YouTube.

seminar

UWAGA: ze względu na zakaz wstępu do IPI PAN dla osób niezatrudnionych w Instytucie, w seminarium mogą brać udział tylko pracownicy IPI PAN i prelegenci (także zewnętrzni). Dla pozostałych uczestników seminarium będzie transmitowane na kanale YouTube.

5 października 2020

Piotr Rybak, Robert Mroczkowski, Janusz Tracz (ML Research at Allegro.pl), Ireneusz Gawlik (ML Research at Allegro.pl i Akademia Górniczo-Hutnicza)

Przegląd modeli opartych o architekturę BERT dla języka polskiego  Wystąpienie w języku polskim.

W ciągu ostatnich lat seria modeli opartych o architekturę BERT istotnie poprawiła skuteczność modeli dla wielu zadań przetwarzania języka naturalnego. Podczas wystąpienia pokrótce opowiemy, jak działa BERT oraz kilka jego wariantów. Następnie skupimy się na modelach dostępnych dla języka polskiego oraz ich skuteczności w rankingu KLEJ. Na koniec opowiemy o nowym modelu opracowanym wspólnie przez IPI PAN i Allegro.

19 października 2020

Inez Okulska (NASK)

Ile treści jest w semantyce, czyli jak bardzo można przekształcać wektory typu word2vec, by nie stracić jakości uczenia  Wystąpienie w języku polskim.

Streszczenie udostępnimy wkrótce.

Zapraszamy także do zapoznania się z archiwum seminariów z lat 2000–15 oraz listą wystąpień z lat 2015–20.